Slaný dort

slany_dort.JPG

Slaný dort je příjemnou změnou pro oslavy, zvláště v předvánočním čase, kdy nás čeká pojídání cukroví a dalších pochutin :-) Vzhled dortu záleží jen na vaší fantazii, nápadech, chutích a použitých ingrediencích.

Na jeden dort o průměru 23 cm budete potřebovat - jeden toustový chléb, půl kila vlašského salátu (můžete si vyrobit doma vlastní), 2 pomazánková másla, 2 uherské pěny, nějaká jiná pomazánka (já jsem použila pažitkový krém), 1 vejce natvrdo, cca 150 g salámu na vršek dortu, 150 g sýru cihly 30 % na obalení boků, salámy podle vlastní chuti a asi tři - čtyři druhy (stačí 10 dkg od každého druhu), zelenina dle vlastního výběru, kousek másla

Nejprve si do dortové formy nandáme první vrstvu toustového chleba. Naneseme vrstvu pomazánky, kterou jsme si připravili ze dvou uherských pěn a jednoho pomazánkového másla. Poklademe salámem a dáme další vrstvu chleba. Druhou vrstvu chleba natřeme máslo (to proto, aby chleba nenasákl vlašským salátem) a naneseme vlašák.  Na vlašák dáme třetí vrstvu chleba, krerý potřeme opět máslem (klademe potřenou stranou na vlašák). Opět potřeme uherskou pěnou. Na vrch dortu poskládáme salám. Opatrně sundáme bok dortové formy a obalíme boky dortu nastrouhaným sýrem (pozor... před obalováním natřít boky máslem, pomazánkovým máslem či pomazánkou, aby tam sýr držel). 

Zdobíme. Zdobila jsem zbytkem pomazánky z uherské pěny a pomazánkového másla a pažitkovým krémem. Sýry jsem smotala a připevnila párátkem. Pokud si dort připravujete den dopředu a připichujete stočený salám nebo sýr párátky, tak druhý den je můžete před podáváním klidně odstranit, už krásně drží tvar (a to i kladenská pečeně, která je poměrně tuhá). Rajčátka jsou přilepena na pažitkovém krému. Uprostřed jsou stébla z mrkve a vajíčko natvrdo. Dozdobeno lahůdlovou cibulkou.

Uherskou pěnu lze vyměnit za česnekovou, rajčatovou, olivovou pomazánku ...

TIP: Vánoce pomalu ale jistě klepou na dveře.  Opět nastal čas rozmyslet si, kterými dárky letos vykouzlíte úsměv svým nejbližším. Co  OMEGA 3 Qmax ???