Zobrazit článek
Meziobratlová ploténka je útvar nacházející se mezi obratli a funguje jako tlumič nárazů, které vznikají při různých pohybových aktivitách. Ploténka je stavěná tak, že nejvíce je odolná vůči krátkodobému svislému zatížení. Hůře odolává déletrvajícímu statickému zatížení
Zobrazit článek
Osteoporóza je onemocnění charakterizované úbytkem objemu kostní hmoty a narušením vnitřní stavby kosti. To vede ke zvýšené křehkosti kosti, a tím pádem i ke zvýšenému riziku vzniku zlomenin – někdy i při působení minimální síly.
Zobrazit článek
Ankylozující spondylitida, také známá jako Bechtěrevova nemoc, se řadí mezi zánětlivá revmatická onemocnění
Zobrazit článek
Pojem osteoartróza zahrnuje poměrně různorodou skupinu chorob, pro které je charakteristické rozvolňování a ztenčování kloubní chrupavky, remodelace kosti na okrajových plochách kloubu a sekundárně pak i zánětlivé změny (viz. zjednodušený obrázek).
Zobrazit článek
Rádi běháte, jezdíte na kole nebo na bruslích, ale po skončení aktivity nebo v průběhu ní vás bolí zevní část kolene? Pak byste měli zpozornět, protože vás možná trápí syndrom iliotibiálního traktu.
Zobrazit článek
Brániční dýchání je označení pro stereotyp dechu, při kterém je výrazně aktivní bránice jakožto hlavní nádechový sval. Bránice ovšem není jen nádechový sval, ale je to také významný sval posturální, to znamená, že pomáhá udržovat vzpřímené držení těla ve stoji i v sedu.
Zobrazit článek
Kineziotaping ve sportu
Ve sportovním životě se nám často přihodí nějaký ten drobný úraz, kvůli kterému ovšem nechceme přestat trénovat. Řešením v takových případech může být kineziotaping neboli tejpování.
Zobrazit článek
V jednom z předchozích článků jsme se bavili o impingement syndromu ramenního kloubu. Rozeznáváme ještě impingement syndrom kloubu kyčelního, který je závažnější, protože bývá příčinou osteoartrózy kyčelního kloubu i u mladých lidí. O osteoartróze obecně si povíme v některém z dalších článků.
Zobrazit článek
Pojem impingement syndrom označuje poškození měkkých tkání (vazů, úponových šlach a tíhových váčků) v subakromiálním prostoru, což je prostor pod nadpažkem (acromion) lopatky a vazem (lig. coracoacromiale) probíhajícím od nadpažku po hákovitý výběžek lopatky (processus coracoideus scapulae), viz. obrázek.